Зміст статті
Програми пишуть на стаціонарних ПК та ноутбуках. Ключова перевага лептопів — мобільність. З ноутом можна легко та швидко змінювати локацію. Оскільки програмування не потребує особливо потужного процесора та відповідних компонентів, з поточними завданнями без проблем впорається компактний та недорогий пристрій.
Написання коду — це робота на клавіатурі. Ергономіка пристрою введення має бути на висоті. З якою клавіатурою краще придбати ноутбук для програміста? Хорошим вибором стане лептоп з глибоким ходом клавіш, достатньою відстанню між ними. Для людей, які часто працюють у вечірній та нічний час, плюсом буде підсвічування, що настроюється.
З цифровим блоком чи без? Кількість клавіш — питання спірне. За наявності окремого цифрового блоку зручно набирати числа однією рукою, але виробникові складніше розмістити динаміки.
Для програмування зазвичай купують лептопи з чіпами середнього рівня. У сегменті віндових ноутів конкурують інтелівські Core i5 та Ryzen 5 від AMD. Якщо розглядати моделі за ціною до $1000, гарний попит мають комплектації з чіпами i5-12450H та Ryzen 5 7535HS. Порівняння під час тестування дає такі результати:
Інтелівські чіпи обходять продукцію AMD з обчислювальної потужності під час роботи від розетки. Якщо порівнювати процесори одного рівня в ноутбуках, що тестуються в умовах автономної роботи, перевага у продуктивності буде за Ryzen. Вибір на користь AMD також забезпечить на 1-2 години більше автономності.
Якщо розглядаєте лептопи, схожі за ціною та рівнем процесорів, вибір на користь Intel виправданий, коли потрібна модель для роботи вдома або в офісі. Програмувати далеко від розетки не доведеться.
Купити ноут з процесором AMD логічніше, якщо важлива автономність, є бажання проводити дозвілля за іграми.
Якщо дивитесь у бік макбуків, зверніть увагу на лінійку Air з продуктивними процесорами М2. Навіть з 8 ГБ оперативної пам’яті такі лептопи швидше типових варіантів для програмування від інших компаній. Потенційна складність — робота в MacOS: не всі програми підтримують цю операційну систему. Ціна MacBook Air середня: $1100-1200.
Найкращі чіпи: Рейтинг процесорів ноутбуків: 5 свіжих моделей провідних брендів
У 2024 році ноутбуки з 4 Гб оперативної пам’яті ніхто серйозно вже не розглядає. Мінімальний варіант для нової техніки — 8 Гб. Цього обсягу достатньо для запуску пари-трійки браузерів з кількома вкладками, утилітами та базами даних. З іншого боку, коли пам’яті періодично не вистачає, працювати незручно. До того ж планка на 8 Гб коштує від $20, порівняно з цінниками на ноути це копійки. Навряд варто економити на характеристиці, від якої залежить швидкодія лептопа.
З якою пам’яттю вибрати ноутбук програмісту-початківцю? Стандартний варіант — 16 Гб. Зазвичай, це 2 планки по 8 Гб. Така конфігурація працює у двоканальному режимі, продуктивніше однієї плашки. Лептоп, у якого один слот зайнятий 16 Гб, а другий вільний, стане вдалою покупкою, якщо плануєте докупити ще одну таку планку.
Не кожному ноутбуку можна додати ОЗП. Перед покупкою зверніть увагу на максимальний обсяг пам’яті. Якщо він дорівнює встановленому, модернізувати ОЗП не вдасться. Також про апгрейд доведеться забути, якщо єдина планка розпаяна на материнці.
Крім об’єму, звертайте увагу на тип і частоту пам’яті. Плашки DDR5 працюють швидше, ніж DDR4, частоти у них вищі, енергоспоживання нижчі. Приріст швидкодії — до 5-10% залежно від програм, що запускаються.
Не тільки для ігор: Найкращі геймерські крісла: 5 найзручніших, ергономічних та надійних
Ноутбучні відеокарти, як і адаптери стаціонарних ПК, бувають дискретними та інтегрованими. Перші продуктивніші, але їх наявність тягне за собою підвищення вартості та енергоспоживання. Дискретний відеоадаптер знадобиться хіба що при тестуванні графічних програм, для роботи з кодом він не потрібен. Найчастіше програмісту з головою вистачає вбудованої відеокарти. Багато інтегрованих адаптерів мають гідну продуктивність, дозволяють запускати простенькі ігри, монтувати невеликі відео.
З накопичувачами ситуація така. Насамперед проходимо повз моделі з дисками HDD. 2024 року в ноутбуки вінчестери ставлять вкрай рідко, і з яких міркувань — не зрозуміло. Твердотільники виграють у компактності та швидкості, ціни на них цілком демократичні.
Для навчання та написання софту не потрібно великого дискового простору. Якщо лише програмувати — SSD на 512 Гб вистачить. З іншого боку, багато хто використовує лептоп для зберігання домашніх фоток і відео, записує фільми для перегляду, щоб скоротити час при відключенні електрики. З урахуванням додаткових сценаріїв має сенс придивитися до моделей з твердотільниками на 1 Тб.
Якщо сподобався ноут з 512 Гб, не поспішайте відмовлятися від покупки. Нестачу місця для файлів можна компенсувати, придбавши зовнішній SSD. Вартість гігабайта внутрішнього та зовнішнього твердотільника одного обсягу приблизно на одному рівні.
У багатьох лептопах встановлені SSD з інтерфейсом NVMe. Такі диски швидше сатовських, тому краще.
Рейтинг адаптерів: ТОП 10 відеокарт 2024 року: найкращі їхні сторони
З якою діагоналлю взяти ноут для програмування? Відповідь на це питання залежить від бюджету купівлі та характеру використання техніки. Моделі з дисплеями на 16-17 дюймів коштують дорожче. Для людей, які часто беруть лептоп у поїздки, гарний варіант — діагональ 14”, але в цьому випадку на клавіатурі не буде окремого цифрового блоку. Найпростіше вибрати ноутбук на 15”, такі моделі найбільш широко представлені серед лептопів для програмістів.
Актуальні варіанти роздільної здатності екрана:
Тип матриці:
Комфортній роботі сприятиме покриття антивідблиску та гарний запас яскравості — від 250 ніт. Частота оновлення особливої ролі не відіграє, стандарт для сучасних моделей — 144 Гц.
Цікава стаття: HDR, HDR10, Dolby Vision — порівняння 3 технологій у телевізорах
Якщо порівнювати за різноманітністю портів, віндові ноутбуки для програмування краще макбуків. У них кілька Usb, є Type-C, HDMI, мініджек 3,5 мм, у багатьох моделях є LAN для проводового підключення. Макбуки поступаються в оснащеності. Типовий варіант для яблучного ноута: пара Thunderbolt та роз’єм для навушників.
Місткість акумулятора варіюється від 40 до 100 Втч залежно від моделі. У ноутбуках для програмування складники середньої потужності, їх автономність зазвичай забезпечує АКБ на 40-70 Втч. Час роботи без розетки лише частково залежить від батареї, на нього сильно впливають процесор, відеокарта та інші деталі. Також багато залежить від сценарію використання техніки.
Розглянемо, як вибрати потрібний ноутбук для програмування з урахуванням операційної системи. Типові варіанти ОС:
Існують мови програмування, що жорстко прив’язані до операційної системи. Наприклад, для роботи у Swift потрібно MacOS. І тут вибір обмежений макбуками.
Для програмування на C# відмінно підходить Windows. Якщо плануєте писати під Android, підійде будь-яка ОС зі згаданих, окрім яблучної.
Щоб зосередитися на написанні коду, часто вибирають Linux, але ця операційна система не дуже підходить для роботи з офісними програмами. Чим ширший спектр софту, тим більше причин вибрати Windows.
Програми пишуть для різних пристроїв та операційних систем. Процес помітно відрізняється залежно від типу софту. Одна річ — написати сайт, зовсім інша — комп’ютерну гру. Орієнтовні технічні характеристики ноутбука залежать від мови програмування:
Спеціалізація | Побажання до конфігурації |
Python, РНР | Особливих вимог немає. Гарним вибором стане лептоп з процом i5, 8-16 Гб оперативної пам’яті, SSD на 512 Гб |
С, С++ | Бажано купити швидшу машинку. Підійде модель зі свіжим процесором i5 або i7. Оперативки 16 Гб вистачить |
Android Studio | Для роботи з емуляторами потрібно щонайменше 16 Гб ОЗП. Не зайвим буде процесор i7 або аналог від AMD |
Swift | Знадобиться MacOS, дивитися потрібно у бік макбуків |
HTML, CSS, MySQL | Для верстки сайтів та роботи з базами даних виняткової обчислювальної потужності не потрібно. Можна обмежитися скромною конфігурацією: i5, ОЗП — 16 Гб, SSD — 512 Гб. Цього вистачить для вивчення Java та JavaScript |
Студенту-першокурснику, який ще не обрав спеціалізацію, можна взяти максимальну конфігурацію із розглянутих. Або орієнтуватися на програму ВНЗ перших двох років, а потім зробити апгрейд або купити новий ноут.
На закінчення кілька слів про виробників, яким зазвичай віддають перевагу при покупці ноутбука для програмування:
Серед інших топових брендів можна відзначити НР та Asus. Ці виробники знають, які ноутбуки потрібні для програмування, та пропонують моделі з вдалим співвідношенням ціни та якості.
Рейтинг маршрутизаторів: ТОП бюджетних роутерів — 10 варіантів для квартири чи невеликого будинку
Вам сподобалася стаття?
Топ - 10 новин
Останні новини
Який фотоапарат краще купити фотографу-початківцю — 6 критеріїв вибору
Оптимально, коли технічні можливості камери на одному рівні з навичками користувача. Занадто складну техніку брати новачкові не варто. Функціонал бюджетних моделей теж дозволяє робити знімки виняткової якості, при цьому не доводиться занадто витрачатися при покупці.
Як скинути пароль Windows 11 або замінити на новий — 6 варіантів
Зникнення пароля — не вирок операційній системі. Існує кілька методів оминути авторизацію. Із завданням можна впоратися, навіть якщо немає відповідей на контрольні запитання та контактів для отримання коду безпеки.
ТОП 10 електричних варильних панелей — огляд та поради щодо вибору
Допоможемо розібратися в різноманітності пропозицій та вибрати оптимальне рішення для своєї кухні.
Олива з молібденом — плюси та мінуси, 6 аргументів «за» і «проти» застосування
Його розглядають як спосіб поліпшити роботу двигуна і продовжити термін коштом антифрикційної добавки. Розберемося, як саме молібден впливає на мотор, які дає переваги та таїть недоліки.
Як перевірити кросівки Адідас на оригінальність — 5 порад
Варто прочитати, щоб не потрапляти на виверти шахраїв.
ТОП 9 телефонів до 10000 грн — чи виправдовують вони свою вартість
Економлячи на вартості, чи не втрачаємо в продуктивності? Тут огляд 9 моделей.
Який комп’ютер купити дитині для школи — 5 ключових факторів правильного вибору
Вимоги: щоб справлявся з навчальними завданнями та підходив для розваг. Розглянемо 5 аспектів.
Зволожувач повітря — користь і шкода за 7 критеріями
Обговорюємо «підводні камені» зволожувача. Ви з нами?
Яка пральна машина краще Samsung чи Bosch — зіставляємо 5 параметрів
Німецький і південнокорейський виробники надійні та невибагливі. Але є нюанси. Ось їх піднаготна.
Порівняння камер смартфонів та фотоапаратів — 3 базові критерії
Настав час визначитися — портативність чи оптична перевага!
Немає коментарів