Зміст статті
Вибираючи чіпи для мобільних ПК, звертають увагу на чисельність ядер, потоковість, робочі частоти, архітектуру, теплову потужність, інтегровану графіку та інші фактори. Нижче буде представлений рейтинг різнопланових процесорів для ноутбуків з ранжуванням за продуктивністю. За вартістю чіпів цей показник, до речі, безпосередньо не завжди корелює.
Читайте: Найкращі геймерські крісла: 5 найзручніших, ергономічних і надійних
Топові чіпи в табличному вигляді:
Ядра/потоки | Максимальна частота, ГГц | Графічні ядра | PBP/MTP, Вт | Рекомендована оптова ціна, $ | |
Intel Core i9-13900HX | 24/32 | 5,4 | 32 | 55/157 | 668 |
AMD Ryzen 9 7945HX | 16/32 | 5,4 | 2 | 55/75 | – |
Intel Core i7-13650HX | 14/20 | 4,9 | 32 | 55/157 | 485 |
Intel Core i5-13500HX | 14/20 | 4,7 | 32 | 55/157 | 326 |
Apple M2 Max | 12/12 | – | 38 | – | – |
PBP/MTP — порівняно нові позначення теплової потужності процесорів, які виробники пишуть замість TDP. Перший показник характеризує тепловиділення чіпа на базових частотах, другий на максималках.
По M2 Мах виробник не поспішає ділитися інформацією, тому в нижньому рядку таблиці багато прочерків.
На замітку: ТОП бюджетних роутерів — 10 варіантів для квартири або невеликого будинку
Конкуренція — потужний драйвер прогресу. Завдяки суперництву Intel та AMD на ринку часто з’являються нові процесори. Модель i9-13900HX дозволила вийти вперед синім, стала шикарним подарунком усім прихильникам бренду №1 у сфері комп’ютерних комплектуючих.
Новинка з’явилася взимку 2023 року. Проц призначений для ноутбуків, ним комплектують, наприклад, Legion 7 Pro від Lenovo. Чіп виготовляють на базі архітектури Raptor Lake, розробленої для 13-го покоління інтелівських процесорів. За її допомогою вдалося додати ядер та збільшити частоти. Також її використання дозволило помітно збільшити кеш 2-го рівня.
У i9-13900HX цілих 24 ядра, виняткова продуктивність забезпечена 32 потоками. Гранична частота — 5,4 ГГц. Чіп здатний ефективно працювати при температурі до 100 градусів. Процесор побудований на транзисторах завбільшки 10 нм. Порівневий розмір кешу: 1920/24/36 Мб. Чіп підтримує оперативну пам’ять DDR4 і DDR5, граничний її розмір — 128 Гб. Дружить з сокетом FCBGA1964. Теплова потужність на базовій частоті — 55 Вт. Чіп високопродуктивної серії НХ — вдале рішення для ігрового ноута чи робочої станції вартістю близько $3000.
Ціна перевищує $600. За ці гроші можна придбати бюджетний ноут.
Пізнавальна стаття: Фітнес-браслет або смартгодинник: 10 основних відмінностей
Компанія AMD навесні 2023 року посилила свої позиції на ринку, оновивши преміальну лінійку Dragon Range та запропонувавши користувачам проц 7945HX. Цифри в назві розшифровується так:
У багатопотокових задачах новинка показала себе краще за інтелівський i9-13900HX. Чіпи 7945HX поставляються з не заблокованим множником, підтримують пам’ять DDR5. Їх встановлюють, наприклад, на лептопи ASUS ROG.
Проц 16-ядерний і теж 32-потоковий, оснащений кешем на 1/16/64 Мб. Гранична частота — 5,4 ГГц, як і у випадку з конкурентом від Intel.
Чіп 7945HX унікальний тим, що в AMD вперше перейшли з монокристалів на чіплети. Процесор є інтеграцією 3 кристалів: IOD і двох CCD. Останні виробляються по 5-нм техпроцесу, а IOD — по 6-нм. Тепловиділення — 55 Вт і вище.
Продукт, можливо, надто інноваційний. Як покаже себе на довгій дистанції, сказати складно. Хоча, в принципі, певний момент невизначеності є при покупці будь-якої новинки. На жаль, техніка не завжди виправдовує очікування покупців.
Цікава стаття: 10 найкращих БФП для дому у 2023 році
Покупці комп’ютерної техніки вже звикли, що магазини продають широкий асортимент комплектуючих, що мають схожий функціонал, але помітно відрізняються за ціною. У компанії Intel, звичайно, не обмежуються флагманською лінійкою процесорів, пропонують і доступніші варіанти. Чіпи i7-13650HX виробники лептопів встановлюють в ігрові ноутбуки, наприклад, тієї ж серії ASUS ROG, тільки в комплектації не топові, а трохи простіше. Вартість лептопа може бути близько $2000.
Проц з’явився на ринку разом з флагманським i9-13900HX. Молодший брат топового чіпа має 14 ядер: 6 швидкодійних і 8 енергоефективних. У процесорі 20 потоків, гранична частота — 4,9 ГГц. Можливості розгону не передбачено. Кеш — 24 Мб. В іншому показники схожі з флагманськими. Відмінності не в технології — кількісні. Звичайно, не у велику сторону. Натомість коштує приблизно на $200 менше.
Чи не варіант для користувачів, для яких у пріоритеті амбіції та престиж. Їм варто звернути увагу на першу позицію у нашому топі процесорів для ноутбуків. Вона має разючі характеристики.
Аудіофілам на замітку: 10 найкращих колонок JBL у 2023 році
Якщо порівнювати технічні характеристики з попередньою моделлю — маємо мінімум відмінностей. Навіть кількість ядер та потоків збігаються. Максимальна частота трохи нижче 4,7 ГГц, продуктивність приблизно на тому ж рівні. При цьому різниця в ціні між i5-13500HX і пафоснішим i7-13650HX — близько $150. Процесори i5 ставлять на Legion 5 Pro від Lenovo з дисплеями 16” та інші ноутбуки.
Вартість лептопів з чіпами i5-13500HX — близько $1500. За ігровий ноут, зібраний зі свіжого заліза, це небагато. Хоча тут варто відзначити, що зниження ціни пов’язане не тільки з процесором: у лептопах середнього цінового сегмента більш бюджетні комплектуючі. У них ставлять 16 Гб оперативної пам’яті, твердотільники на 512 Гб, відеокарти простіше. Загалом залізо, яким важко здивувати.
В Україні мало ноутбуків з чіпом i5-13500HX. Вибір моделей лептопів з таким процесом дуже обмежений: конфігурацій з i5-13XX в 3 рази менше, ніж з i7-13XX або i9-13XX.
Яблучний гігант довгі роки ставив на макбуки інтелівські процесори, але у 2020 році почав переходити на власні чіпи. Розвитком тренду стала поява у 2023 році процесора M2 Max — популярного представника лінійки М2. Створений він за 5-нм техпроцесом, містить 12 ядер: 8 високопродуктивних та 4 енергоефективних. У чіпі 67 млрд транзисторів. Його встановлюють на професійні макбуки 2023 з діагоналями 14” або 16”.
Сильна сторона M2 Max — потужна інтегрована графіка, здатна потягатися з дискретними Nvidia та AMD. У графічному чіпі до 38 ядер. В Україні середня ціна на ноутбуки з таким процесором перевищує $4000. Якщо порівнювати з брендами, які використовують інтелівські чіпи, вона може здатися завищеною. Однак техніка Apple — це окрема історія, своя екосистема, розрахована на вимогливу публіку з грошима.
Якщо порівнювати з процесорами М1 у реальних завданнях та тестах, чіп М2 складно назвати технологічним проривом. Переходити на новий макбук за наявності моделі 2021 року навряд чи має сенс.
Насамкінець кілька слів про вибір процесора з топу. У рейтингу дві перші моделі приблизно одного рівня. Обидві відносяться до флагманських. За кількісними характеристиками i9-13900HX має кращий вигляд, але сильніше гріється, що погано для ноутбука.
Далі йде парочка інтелівських процесорів простіше. Якщо порівнювати їх за співвідношенням ціна/якості, то молодша модель має кращий вигляд.
Процесор M2 Max займає особливе місце у рейтингу. Якщо звертати увагу виключно на кількість ядер та потоків, то він виглядає беззаперечним аутсайдером. Однак не варто зациклюватися на кількісних показниках, у М2 інша архітектура, та й улаштування макбуків помітно відрізняється від віндових лептопів.
Вам сподобалася стаття?
Топ - 10 новин
Останні новини
Як вимкнути телеметрію в Windows 10 і 11 — зміна налаштувань системи та 3 утиліти
Windows любить шпигувати. Можливо, операційна система робить це з добрими намірами: щоб пропонувати товари, які можуть зацікавити користувача. З іншого боку, виряджання великих обсягів інформації з комп'ютера — це зайве навантаження на складники, зниження швидкості ПК.
Як вибрати ноутбук для роботи від 3 провідних виробників
Вибір ноутбука для роботи вимагає серйозного підходу, оскільки від характеристик техніки залежить ефективність співробітника та комфорт при вирішенні нагальних завдань. Провідні виробники пропонують дивовижний асортимент офісних лептопів. Розберемося, як вибрати гідний екземпляр
Як вибрати ноутбук для програмування — гайд з 6 розділів
Щоб ноутбук справлявся з поставленими завданнями та не глючив, потрібно приділити увагу грамотному вибору техніки. Для програмування особливої продуктивності не потрібно, але є свої нюанси. Читайте далі, та все дізнаєтесь.
Підключення DualSense до ПК — 3 способи використання
У статті, крім способів підключення, перелічені ігри, доступні для DualSense. А також поради щодо використання функції Remote Play.
ТОП 10 смартфонів з великим екраном, які поєднують у собі стиль та продуктивність фаблетів
Великий екран не розкіш, а потреба. Розглянемо ключові характеристики фаблетів, які визначають якість візуального сприйняття та функціональність.
Який аерогриль кращий ТЕН або галоген — 5 характеристик для порівняння
Популярні аерогрилі з ТЕНом та з галогеновою лампою. Перші надійні, рівномірно розподіляють тепло. Другі швидко нагріваються та енергоекономні. Занурюючись у деталі, розглянемо різницю між ними, щоб знайти оптимальне рішення для вашої кухні.
Як вибрати підставку для ноутбука — 3 слушні поради
Ключові фактори, щоб вибрати одну — найзручнішу для продуктивної роботи.
Як вибрати відеореєстратор — розуміємося на 7 основних характеристиках
Відеореєстратор — наші очі та пам'ять на дорозі. Щоб фіксоване їм приносило користь, важливо вибрати не аби який.
Як вибрати тактичний рюкзак — 5 характеристик, що визначають якість
Розглянемо п'ять основних параметрів.
Електрична зубна щітка плюси та мінуси — 5 різновидів, їх характеристики
Розглянемо сильні та слабкі сторони електричних моделей, щоб ви могли підібрати ідеальну, яка буде відповідати потребам та уподобанням.
Немає коментарів