Зміст статті
Ми купуємо зволожувачі повітря для дому, тому що вологість у приміщенні впливає на самопочуття і здоров’я. Коли мікроклімат занадто сухий, відчувається пересихання шкіри, важче дихати. Це проявляється в холодну пору року, коли вмикаються опалювальні системи.
Зволожувальні прилади створюють комфортні умови для сну, роботи та відпочинку. Вони запобігають пересиханню слизових оболонок і підтримують у нормі дихальну систему. Також захищають меблі та рослини, які теж страждають від пересушеного повітря.
Так, зволожувачі повітря корисні. Вони знижують ризик застудних захворювань та інфекцій. Покращують якість сну. Захищають від пересихання і тріщин кімнатні рослини та меблі. Зводять нанівець статичну електрику в приміщенні, роблячи атмосферу комфортнішою.
Багато батьків хвилюються, чи шкідливий зволожувач повітря для новонародженого. Не шкідливий, а в деяких випадках навіть йде на користь. У немовлят дихальні шляхи не повністю сформовані, вони чутливі до сухого повітря. Пристрій підтримує оптимальний рівень вологості в межах 40-60%. Тим самим полегшує дихання і знижує ймовірність подразнення слизових оболонок, кашлю і пересихання носа. У малюків знижується схильність сприйнятливості до інфекцій і застуд, що важливо для підтримки незрілої імунної системи.
Однак головне не перестаратися зі зволоженістю кімнати. Якщо рівень вищий за 60%, створюється сприятливе середовище для цвілі та пилових кліщів. Коли прилад брудний, у ньому розмножуються бактерії та грибки, які поширюються в повітря. Вони провокують у діток алергію і проблеми з диханням. Тому чистота пристрою — ключовий фактор його безпеки.
Що вища температура в приміщенні, то швидше повітря стає сухим. Оптимальна — 20-22°C. Ультразвукові, парові або випарні апарати контролюють мікроклімат і автоматично вимикаються при досягненні потрібного рівня. Свіже повітря теж розв’язує проблему. Потрібно регулярно провітрювати приміщення вранці та ввечері, коли вологість на вулиці вища.
Часто виручає гігрометр (гігростат) — прилад для вимірювання вологості повітря. Якщо показники на ньому стають занадто низькими (нижче 40%) або занадто високими (понад 60%), потрібно вживати заходів. Крім девайса, протидіють сухості за допомогою природних способів зволоження.
Не варто часто вмикати кондиціонер або осушувач повітря. Вони пересушують мікроклімат. А якщо доводиться, доцільно це робити в комбінації зі зволожувачем.
Варто знати: Електрична зубна щітка плюси та мінуси — 5 різновидів, їхні характеристики
Коли вологість у будинку менш як 30%, слизові дихальних шляхів пересихають, організм слабшає. Зволожене повітря підтримує природну вологість слизових, що полегшує дихання і знижує ризик захворювань. Це підтверджує дослідження, опубліковане в журналі Environmental Health Perspectives, про те, що вологість на рівні 40-60% знижує вплив пересушеного повітря на слизові оболонки носа і горла.
Коли мікроклімат у нормі, рідше хворіють на грип і застуду. Саме за низької вологості вірус довше витає в повітрі й заражає домівників. Зволожувачі запобігають небезпеці. У Національному інституті охорони здоров’я США вивчали це питання. Експерименти засвідчили, що віруси грипу найактивніші за низької вологості (менше ніж 30%). Коли вона вища, значно знижуються їхні здібності поширюватися.
Часто сухість спричиняє подразнення шкіри, псоріази, екземи. Американська академія дерматології рекомендує використовувати зволожувачі для запобігання надмірному її пересиханню, особливо взимку, коли опалювальні прилади пересушують повітря. Це особливо важливо для людей, які страждають на хронічні шкірні захворювання.
Пересушеність викликає відчуття закладеності носа і пересихання горла, що заважає спокійному сну. Дослідження, опубліковане в Journal of Clinical Sleep Medicine, показало, що зволоження повітря в спальні може поліпшити якість сну завдяки зменшенню сухості в носогорлі та запобіганню нічному хропінню. Зменшується також кашель і подразнення очей — за даними Американської академії алергії, астми та імунології. А дослідження, проведене в університеті Гарварда, засвідчило, що поліпшена якість повітря в офісних приміщеннях сприяє підвищенню концентрації та зниженню втоми, мінімізуючи напади алергії або астми.
Квіти самі по собі пристосовані до суворих умов у природі. Однак у кімнаті з низькою вологістю часто стресують: втрачається пружність листя, воно жовтіє — це впливає на ріст і загальний стан. Більшість із рослин, особливо тропічні, потребують постійного зволоження, щоб нормально рости. Зволожувачі створюють для них клімат, схожий з їх природним середовищем. Те ж саме стосується ґрунту в горщиках, який швидко висихає, незалежно від об’єму кашпо, і потребує частого поливу. Коренева система постійно не добирає. Прилад зберігає для неї прийнятний баланс вологості.
Нюанс: не всі квіточки люблять вогкість. Для сукулентів або кактусів її надлишок шкідливий, оскільки вони пристосовані до посухи. Важливо враховувати потреби кожної рослини.
Дерев’яні меблі та предмети інтер’єру також чутливі до мокротиння. Її нестача призводить до розтріскування, деформації та погіршення зовнішнього вигляду. Адже дерево — це натуральний матеріал, який «дихає» — вбирає і віддає вологу. Тривалий вплив сухого повітря призводить до усадки дерев’яних предметів. Це помітно на старовинних меблях або музичних інструментах. Дерев’яні підлоги й паркет також чутливі до перепадів. Вони теж тріскаються, шви між дошками розсихаються. Оббивні тканини і шкіра на меблях втрачають еластичність. Вологе повітря подовжує їхній термін служби.
Нюанс: надлишок вологи шкідливий для меблів, особливо для деревини, яка схильна розбухати. Тому важливо використовувати зволожувач із гігрометром, щоб контролювати конденсацію повітря.
Для загального розуміння: Принцип роботи кондиціонерів — 2 основні компоненти та особливості моделей
У резервуарі та фільтрах брудного апарата накопичується цвіль, бактерії та грибки. Вони викликають респіраторні захворювання і посилюють астму. Розв’язування проблеми полягає в регулярному чищенні та використанні дистильованої води — вона без домішок. Якщо користуватися водопровідною, особливо в ультразвукових, у повітря викидаються частинки мінералів, які під час вдихання подразнюють легені й залишають у приміщенні «білий наліт». Це до питання, чи шкідливі ультразвукові зволожувачі повітря.
Парові прилади доводять воду до кипіння і випускають гарячу пару, об яку можна обпектися. Якщо в будинку маленькі діти, потрібно бути уважним: встановлювати в недоступних для малюків місцях. Або купити ультразвуковий. А ще краще, традиційний, з холодною парою. Під час вибору пристрою звертають увагу на рівень шуму. Він хоч і не значний, але буває, а це з часом дратує.
Щодо того, чи шкідливий зволожувач повітря для техніки, відповідь «так», якщо вологість не контролюється належним чином. Там, де сиро, створюються сприятливі умови для конденсації вологи на електроніці. Наслідки очевидні: корозія контактів, окислення металевих компонентів і коротке замикання. Потрібен гігрометр. Він допомагає оцінювати ризики. І звичайно ж не варто ставити девайс занадто близько до техніки. Краплі води та пар потрапляють на неї, утворюючи конденсат і наліт. Вони шкодять вентиляторам, блоку живлення та іншим компонентам.
У квартирі, де вологість перевищує 60%, у погано провітрюваних місцях (кути кімнат, стіни за меблями) з’являється цвіль. А також пилові кліщі на постільній білизні, м’яких меблях, килимах. Часто утворюється конденсат на вікнах, через нього дерев’яні рами з часом розбухають і гниють. У будинку є відчуття задухи, стає важко дихати, з’являється запах затхлості, який важко вивести. Тому потрібно вмикати зволожувач тоді, коли це дійсно необхідно. Також важливо регулярно провітрювати кімнати, щоб не було застою спертого повітря.
Читайте: Як вибрати ноутбук для школяра — 10 пізнавальних підказок
У водопровідній воді багато кальцію і магнію. Коли вона випаровується у зволожувачі, мінерали осідають на меблях, техніці та інших поверхнях у вигляді нальоту. Це створює дискомфорт і забруднює повітря. Швидко утворюється накип у приладі, який забиває робочі частини, знижує його ефективність і скорочує термін служби. Доведеться часто чистити та фільтрувати воду.
У стоячій воді, особливо в теплому середовищі апарата, швидко розмножуються бактерії. Під час роботи пристрою вони поширюються в повітрі разом із вологою і створюють небезпеку для здоров’я. Потрібно кожні 1-3 дні міняти воду і чистити резервуар. Тоді не буде запаху і домішок у мікрокліматі будинку.
Пил, мінерали та забруднення у воді осідають на внутрішніх частинах зволожувача. Потім викидаються в повітря. Мінеральні відкладення у вигляді накипу забруднюють робочі компоненти девайса, знижують його працездатність і з часом виводять з ладу. Щоб запобігти ламанню, вихід тільки один, — своєчасне чищення місткості.
Знімають резервуар для води, фільтр та інші знімні частини. Дотримуються інструкції з експлуатації конкретної моделі, щоб правильно розібрати.
Наливають у нього суміш води й білого оцту (пропорція 1:1). Залишають на 15-30 хвилин, щоб розчинилися відкладення і видалилися забруднення. Для дезінфекції, після очищення оцтом, наливають розчин перекису водню або додають кілька крапель рідкого мийного засобу.
Якщо зволожувач оснащений фільтром, його замочують у розчині води й оцту на 20-30 хвилин. Промивають під проточною водою. У деяких моделях фільтри міняють кожні 1-3 місяці або раніше, коли засмічений або пошкоджений. Частіше це стосується апаратів із вугільними або фільтрами з антибактеріальним покриттям.
В ультразвукових моделях утворюється накип на випарних пластинах. Їх чистять м’якою щіткою або ганчіркою, змоченою в оцті. У парових варіаціях відчищають усі елементи, що контактують із водою.
Прополіскують усі частини під проточною водою, щоб видалити залишки оцту і засобів для чищення. Сушать на свіжому повітрі або витирають чистим рушником.
Дотримуються інструкції.
Бажано використовувати дистильовану або фільтровану.
Проблема | Симптоми | Профілактика | |
Алергія на цвіль і грибки | У погано очищених зволожувачах розмножується цвіль | Закладеність носа, чхання, свербіж в очах, утруднене дихання, кашель | Регулярне чищення приладу |
Алергія на пилових кліщів | Розмножуються в вогкості | Нежить, кашель, свербіж в очах і горлі, утруднене дихання | Провітрювати приміщення і прати постільну білизну за високих температур |
Алергія на бактерії та мікроби | Бактерії розмножуються у зволожувачі, який довго не очищався. Разом із краплями поширюється кімнатою | Кашель, хрипота, закладеність носа, подразнення очей | Щодня міняти воду в приладі. Використовувати дистильовану воду. Регулярно очищати резервуар і фільтри |
Алергія на мінеральний пил (білий наліт) | Ультразвукові моделі, що працюють на водопровідній воді, викидають у повітря частинки мінералів | Подразнення очей і носа, кашель, утруднене дихання, особливо у людей з астмою | Користуватися дистильованою або фільтрованою водою. Встановити фільтри |
Алергія на хімічні речовини у воді | Хлор та інші дезінфекційні речовини під час випаровування потрапляють у повітря | Подразнення носа, горла та очей, кашель | Використовувати дистильовану або фільтровану воду, яка не містить хімічних домішок |
Дилема: Тепла підлога — водяна чи електрична: порівняння за 9 критеріями
Встановлюють зволожувач на рівній поверхні в центрі кімнати — там, де вище, щоб волога рівномірно розподілялася по всій площі та не осідала на підлозі. Не ставлять поруч із меблями, електричними приладами або стінами, аби не накопичувався конденсат на цих поверхнях. Меблі можуть потріскатися, а електроніка — вийти з ладу.
Не варто чистити прилад агресивною хімією. Її залишки під час випаровування потрапляють у повітря і подразнюють дихальні шляхи. Краще використовувати оцет, лимонну кислоту та інші екологічно чисті засоби для очищення. Потрібно перевіряти, чи герметично закритий резервуар, чи немає протікання. Волога, яка потрапляє на електричні компоненти, може спричинити коротке замикання або злам пристрою.
Надмірна вологість провокує появу вологи на вікнах і стінах, особливо коли холодно. Утворюється цвіль на укосах і навколо віконних рам. Потрібно провітрювати приміщення і встановити гігрометр, щоб контролювати мікроклімат у будинку. За непотрібністю відключають пристрій. Взимку, коли працює опалення, скоріше, він знадобиться. Влітку рівень вологості часто й без того високий.
Якщо живете в забрудненому районі або в будинку, де скупчується шерсть тварин, багато пилу, варто використовувати очищувач повітря в тандемі зі зволожувачем. Потрібно регулярно пилотяжити й робити вологе прибирання. Особливо в приміщеннях, де працює апарат, щоб у повітря не потрапляли пил і алергени.
Якщо відчуваєте закладеність носа, кашель і свербіж в очах, це ознака того, що зволожувач, який працює, не чиститься належним чином або вологість занадто висока. Необхідно перевірити її рівень і ретельно очистити прилад. За необхідності використовувати дистильовану воду, щоб не забруднювати повітря мінералами.
З’ясували, чи корисні зволожувачі, їхні плюси та мінуси. Зрозуміло одне, що вони виручають у холодну пору року, коли повітря пересушене через опалювальні прилади. Регулярне їх використання знижує сухість шкіри та очей, а також покращує стан рослин і меблів.
Однак неправильне застосування апарату дає надмірну вологість. А не митий прилад вважається розсадником бактерій і забруднень повітря. Потрібно регулярно чистити пристрій, використовувати дистильовану воду і стежити за рівнем вологості в приміщенні. За умови розумної експлуатації апарат послужить інструментом для підтримки здоров’я і комфорту в будинку.
Щоб зігрітися: ТОП 10 обігрівачів для квартири
Вам сподобалася стаття?
Топ - 10 новин
Останні новини
ТОП 9 телефонів до 10000 грн — чи виправдовують вони свою вартість
Економлячи на вартості, чи не втрачаємо в продуктивності? Тут огляд 9 моделей.
Який комп’ютер купити дитині для школи — 5 ключових факторів правильного вибору
Вимоги: щоб справлявся з навчальними завданнями та підходив для розваг. Розглянемо 5 аспектів.
Зволожувач повітря — користь і шкода за 7 критеріями
Обговорюємо «підводні камені» зволожувача. Ви з нами?
Яка пральна машина краще Samsung чи Bosch — зіставляємо 5 параметрів
Німецький і південнокорейський виробники надійні та невибагливі. Але є нюанси. Ось їх піднаготна.
Порівняння камер смартфонів та фотоапаратів — 3 базові критерії
Настав час визначитися — портативність чи оптична перевага!
Как определить ревизию DualSense PS5 по 3 заводским маркировкам
Корисні поради для геймерів.
Як обрати ноутбук для школяра — 10 пізнавальних підказок
Розсіюємо сумніви в питаннях вибору для спантеличених батьків.
Де зберігати овочі та фрукти влітку: 11 правил, щоб не псувалися
Викладаємо козирі.
Принцип роботи кондиціонерів — 2 основні компоненти та особливості моделей
Розберемо принцип роботи, розглянемо компоненти системи та дізнаємося, як різні типи справляються з підтриманням оптимальної температури в приміщенні.
Як вибирати фрукти та овочі — на прикладі 11 популярних плодів
Перед вами 11 овочів і фруктів, кожен смачний і корисний. Розповідаємо, які ознаки говорять, що вони соковиті та стиглі.
Немає коментарів