Зміст статті
Вибір фотоапарата з урахуванням усіх основних технічних характеристик потребує часу та витримки. Одних фотоматриць виробники використовують сотні. Для спрощення вибору їх класифікують за типом та розміром.
До появи цифрової техніки в фотоапарати заправляли світлочутливу плівку. На початку XXI століття плівкові фотики були витіснені цифровими. На цю нішу перейшли всі основні виробники фототехніки, і питання, що таке матриця в цифровому фотоапараті, перестало вводити в ступор консультантів магазинів.
Фотоматриця — багатошарова прямокутна пластина, на якій розташовані світлочутливі елементи. Через об’єктив на неї падає світло, яке трансформується в електричний, а потім в цифровий сигнал. Матриця перетворює світловий потік на зображення.
На фотоматриці розташовані чутливі до світла діоди, які відповідають за формування електричного сигналу. Кожному діодові відповідає піксель цифрової фотографії. Кожен квадратик фотоматриці фіксує світловий потік певного кольору.
Готове зображення на моніторі ПК або смартфоні складається з окремих пікселів. Їхній розмір настільки малий, що візуально неможливо розділити картинку на дрібні фрагменти. В результаті відбувається цілісне сприйняття зображення.
У сучасних камер число фотодіодів вимірюється в мільйонах, звідси термін «мегапікселі». На зорі розвитку цифрових фотоапаратів йшли перегони за роздільною здатністю. Проте згодом принцип «що більше — то краще» перестав працювати. На першому плані зараз фізичний розмір пікселів, кількість мегапікселів на другому.
Щоб зробити оптимальний вибір при покупці оптики, недостатньо знати, як працює матриця сучасного фотоапарата — важливо мати уявлення про основні характеристики фотоматриці. Серед них варто виділити таке:
Декілька прикладів у вигляді таблиці:
Формат | Розмір, мм | Кроп-фактор |
Full Frame | 36х24 | 1 |
APS-C Canon | 22,3×14,9 | 1,61 |
4/3″ | 17,3×13 | 2 |
1″ | 13,2×8,8 | 2,73 |
Цікава стаття: 10 кращих БФП для дому у 2023 році
На даному етапі розвитку технологій актуальні 3 різновиди фотоматриць CMOS: класичні, BSI та стековані. Великі виробники фототехніки вводять свої рекламні назви, які магазини часто додають до категорій типів сенсорів. Щоб знати, як вибрати відповідну матрицю фотоапарата, варто ознайомитися з основними різновидами світлочутливих елементів.
Будь-який сенсор КМОП має багатошарову структуру. Спочатку шари пирога розташовувалися так:
Схема робоча, але не ідеальна.
У пошуках оптимального рішення: Рейтинг 10 моніторів 27 дюймів 2023 року
На наступному етапі розвитку технології з’явився варіант з заднім підсвічуванням:
У такій схемі провідники не затінюють світлочутливі елементи. Швидкість рядкового зчитування вище. Якщо порівнювати CMOS і BSI CMOS по шуму зображення, другий варіант десь на діафрагму краще. Тобто BSI при ISO 12800 дає приблизно стільки ж шуму, скільки аналогічний класичний CMOS при ISO 6400. За якістю знімків камери APS-C BSI приблизно на одному рівні з повнокадровими фотоапаратами CMOS.
Швидка реакція автофокусу сприяє комфортному серійному зніманню. Безшумний електронний затвор допомагає фотографам-портретистам.
Корисні аксесуари: 10 найкращих графічних планшетів преміальної якості
Наступний крок розвитку концепції BSI — стековані CMOS. У цьому випадку розташування шарів пирога залишається незмінним, але чіп сигналів зображення об’єднаний з пам’яттю DRAM. Швидкість зчитування вища порівняно з BSI.
Технологія Sony, за якої фотоматриця відповідає типу BSI CMOS. Власне, поява Exmor R стала першим кроком у розвитку BSI. Інженери компанії Sony стали авторами інновації. Виробник стверджує, що сенсор Exmor R приблизно вдвічі чутливіший у порівнянні з класичними фронтально-освітленими датчиками.
Наступним етапом стала технологія Exmor RS. Професійний фотоапарат Sony з такою матрицею може робити знімки з роздільною здатністю 50 МП, знімати 8К відео.
Технологія компанії Panasonic, що забезпечує «живий» перегляд зображення. Японські інженери змогли ущільнити шари матриці. Вони спростили технологію зчитування сигналів з фотодіодів, розширили фоточутливу область пікселя.
Кількість сигналів, що управляють, скоротилося з 3 до 2. У MOS працює малошумний підсилювач фотодіода. Завдяки зменшеній напрузі живлення знижений шум та нагрівання фотоматриці.
Фішка матриць, які компанія Fujifilm встановлює у фотоапарати серії Х, полягає у фільтрі, що мінімізує муар і забезпечує природне перенесення кольорів.
Технологія дозволяє зменшити перешкоди, відмовитися від низькочастотного фільтра, що знижує роздільну здатність зображення. Сенсори X-Trans для Fujifilm виробляє компанія Sony. Перші 3 покоління датчиків з переднім підсвічуванням, починаючи з 4-го — із заднім.
Якщо коротко: чим сучасніше — тим краще. Перевага перших CMOS-матриць перед CCD була дуже спірною. Прихильники застарілої технології критикували CMOS за шуми та ефект затвора, що біжить, утрудняє знімання рухомих об’єктів. Однак через відсутність потенціалу розвитку у CCD, виробники почали вкладатися у вдосконалення CMOS-технології. Крім впровадження інновацій, змінився підхід до виготовлення сенсорів: замість високошвидкісних ліній, подібних до тих, на яких штампують мікросхеми пам’яті, стали використовувати конвеєри з більш строгим контролем якості. В результаті чисто цифрова технологія здобула гору.
При виборі зверніть увагу на сучасні матриці, які з’явилися нещодавно, але вже добре зарекомендували себе. Ознака популярності — поява у вигляді окремих категорій у фільтрах каталогу фототехніки.
Хто з виробників пропонує найкращі типи матриць, у якої компанії фотоапарати якісніше перетворюють картинку в цифру? Кожен бренд має свої переваги. Найбільший внесок у розвиток матриць внесли компанії Canon та Sony. Деякі виробники, наприклад Nikon і Fujifilm, часто встановлюють у свої камери сенсори Sony.
Від площі світлочутливих елементів залежить якість знімків, вона впливає на габарити камери. Усього є 4 категорії:
На масового споживача розраховані перші 2 категорії. Пройдемося за найактуальнішими форматами.
Матриці з найменшою діагоналлю зазвичай встановлюють у компактні бюджетні фотоапарати. Типова роздільна здатність сенсора — 16-20 Мп.
У перекладі на більш звичні одиниці виміру розмір становить 13,2х8,8 мм. Скромна діагональ підходить для кишенькових аматорських фотоапаратів. У цій ніші конкурують Sony, Panasonic та інші виробники.
Сучасні дюймові матриці демонструють гідні результати. Просунуті технології забезпечують попадання достатньої кількості світла на фотоелементи, знімки виходять чіткими та різкими.
Розмір мікроматриці — 17,3х13 мм. Цей формат дуже любить компанія Panasonic, активно використовує його у виробництві дзеркалок та бездзеркалок.
Розміри таких матриць можуть відрізнятися залежно від виробника. Усереднені габарити: 23,5х15,6 мм. APS-C — це вдалий баланс між розмірами камери та якістю знімків, можливість використання фотоапаратів зі знімними об’єктивами. Щоб отримувати класні фото, не обов’язково користуватися фулфреймом. Камера APS-C — вдале рішення для знімання пейзажів та спортивних змагань.
Розмір 36х24 мм дозволяє приймати багато світла, що сприяє високій якості фото. Роздільна здатність у районі 12-50 Мп. Переваги фулфрейма:
Мінуси — ціна та масогабаритні характеристики.
Аналізуємо: IPhone 13 або 12 Pro — хто кого за 9 параметрами?
Все залежить від сценаріїв використання. Фотоапарати з кроп-фактором більше одиниці актуальні у випадках:
Який розмір матриці кропнутого фотоапарата краще, залежить від нюансів експлуатації.
Повнокадрові камери купують профі. Така техніка підходить не лише для студійного знімання: можна професійно фільмувати репортажі, пейзажі, зоряне небо та інше.
У висновку варто відзначити, що крім розміру та технологічності матриці, при виборі фотоапарата враховують також інші фактори: роздільну здатність, діапазон ISO, світлосилу об’єктива, зум, стабілізатор зображення, місткість батареї, наявність поворотного екрана, Вай-фаю та інше. Якість знімків залежить не стільки від технічних характеристик камери, скільки від майстерності фотографа.
До відома: Рейтинг процесорів ноутбуків: 5 свіжих моделей провідних брендів
Вам сподобалася стаття?
Топ - 10 новин
Останні новини
Як перевірити Lego на оригінальність — 3 підказки не потрапити на підробку
Розберемо ключові відмінності оригінального Lego від підробки та дамо практичні поради щодо вибору.
ТОП 5 мережевих шурупокрутів для побутового та професійного використання
Без електроінструментів важко уявити будівельні чи ремонтні роботи. Наявність сучасного шурупокрута — це можливість швидко впоратися з шурупами та саморізами. Провідні виробники пропонують потужні, ергономічні та надійні моделі.
ТОП 10 телевізорів Samsung, які варто купити у 2025 році
В огляді 10 представників LED та QLED модифікацій, які мають на висоті якість зображення, звуку та ігрових режимів.
Що краще — епілятор або віск: проводимо паралелі за 4 пунктами
Заглибимося в особливості використання кожного методу, щоб оцінити ефективність і доцільність.
ТОП 10 телевізорів 4К — яку модель купити в 2025 році
Технології зробили крок вперед. Ними оснастили найкращі панелі з 4К, які сьогодні є на ринку.
ТОП 10 телевізорів 65 дюймів — найкращі моделі престижних брендів
Телевізор з діагоналлю 65” буде доречний у вітальні або просторій спальні. Його розміри дозволяють насолоджуватися якісним контентом. Розбираємось з продукцією ТОПових виробників, вибираємо найкраще.
Електробритва Philips — яку вибрати з 5 серій виробника
Бренду Philips більше ніж 100 років. За час існування компанія кілька разів змінювала сферу діяльності. Виробництво електробритв — один з важливих напрямків, починаючи з 1930-х років минулого століття. Читайте про лінійки продукції, на які ділиться асортимент у наші дні.
Рейтинг електробритв Philips з 10 моделей
Бритви Philips асоціюються з високою якістю продукції. Однак різноманітність моделей може ввести у ступор навіть досвідченого покупця. Читайте вибірку з 10 електробритв, де представлені всі серії виробника: від преміальної до бюджетної.
ТОП 8 прасок із парогенератором — характеристики, переваги та недоліки
Стаття для тих, хто цінує свій час і якість прасування.
Рейтинг недорогих прасок — аналіз 10 моделей, які добре продаються
В огляді тільки найкращі моделі з надійності та функціоналу. Якщо шукаєте праску, яка добре справляється з прасуванням і не б'є по гаманцю, цей огляд для вас.
Немає коментарів