Зміст статті
Вентилятори дешевші за кондиціонери й споживають менше електроенергії. Однак вони не охолоджують повітря, а лише ганяють вітерець по приміщенню. Кондиціонери забезпечують комфортну температуру незалежно від того, який плюс за вікном. І це лише вершина айсберга порівняно двох пристроїв. Розберемося з їх особливостями, зіставивши одинадцять факторів, що впливають на рішення купити той чи інший охолоджувач.
Якщо брати до уваги ціну, вентилятори значно дешевші за кондиціонери: від 15 до кількох сотень доларів. Кондіори купують за кілька сотень доларів, а центральні системи кондиціювання — за кілька тисяч.
Вентилятори не потребують встановлення. Увімкнув до розетки та готово. З кондиціонерами складніше. Якщо віконні та переносні блоки можна встановити своїми руками, центральні системи підключають лише спеціалісти.
Типовий вентилятор споживає від 10 до 100 Вт, залежно від його розміру та швидкості. Кондіори ненажерливіші — простенькі моделі витрачають від 500 до 1500 Вт, а системники ще більше: від 2000 до 5000 Вт.
Однак неправильно розглядати ці пристрої з позиції цифр. Є критерії, які в перспективі заощаджують копійку споживача. Розбираємо, що краще — кондиціонер чи вентилятор у плані практичності.
Вентилятор працює за принципом конвекції та випаровування. Спрямовуючи на себе повітря, ми швидше позбавляємося відчуття задухи. Охолоджені потоки відводять тепло від розпаленого тіла, тому відчувається жадана прохолода. Лопаті пропелера, що обертаються, сприяють циркуляції повітря в приміщенні, особливо, коли відкрито вікно. Однак, якщо дуже жарко та ще й висока вологість, що уповільнює випаровування, вентилятор не є ефективним.
Інша річ кондиціонер. Він циклічно охолоджує кімнату, знижує вологість, тому під ним комфортно у спеку. В агрегаті холодоагент циркулює по змійовиках, поглинає тепло з повітря в приміщенні та випаровується у вигляді газу. Потім це охолоджене повітря видувається назад у кімнату. Гарячий газоподібний холодоагент надходить до змійовика конденсатора, який зовні будівлі, віддає своє тепло зовнішньому повітрю і знову конденсується в рідину. Потім холодоагент повертається до змійовика випарника, щоб повторити цикл. Таким чином, кондиціонер знижує температуру повітря у приміщенні та підтримує її на належному рівні незалежно від того, яка погода за вікном.
Ключова відмінність полягає в тому, що вентилятори лише створюють ефект охолодження, ганяючи повітря, а кондиціонери фактично охолоджують і знижують вологість. Ця особливість на користь кондиорів, вони ефективніші, коли спекотно, хоч і обходяться дорожче через споживання енергії.
Вентилятори видують повітря спрямованим потоком, обертаючись вперед і назад для рівномірного розподілу прохолоди ширшою площею. Від цього в кімнаті стає свіжо, хоча фактична температура не змінюється.
Розподіл повітря багато в чому залежить від типу кондиціонера:
Вентилятори хороші для невеликих приміщень, хоча вони лише ганяють вітерець, не змінюючи його температуру. Кондиціонери реально охолоджують, рівномірно розподіляючи прохолоду навіть у найвіддаленіших куточках кімнат.
Аналізуємо: Інверторний кондиціонер чи звичайний — 9 зіставлень між ними
Вентилятори на п’єдесталі та у вежі охоплюють кімнату до сорока квадратів, залежно від потужності. Стельова модель ефективна у приміщенні площею до тридцяти п’яти квадратних метрів. Однак сильніше відчувається прохолода безпосередньо під вентилятором.
Холодопродуктивність кондиціонерів зазвичай вимірюється в БТО (британських теплових одиницях), і це може дати уявлення про площу, яку вони можуть охолоджувати.
Віконні або портативні блоки потужністю від 5000 до 6000 БТО можуть охоплювати 15-30 м ². Великий блок потужністю 12000 БТО може охолодити кімнату п’ятдесяти метрової квадратури. Спліт-системи часто використовуються для окремих кімнат або зон у будинку. Блок потужністю 9000 БТО здатний забезпечити комфортні умови на сорок квадратів. Потужність центральних блоків може відповідати розміру всього будинку. Наприклад, для будинку площею 200 квадратних метрів встановлюють агрегат потужністю 34 000 БТО. Це приблизні значення.Фактична площа, яку може охолоджувати пристрій, залежатиме від планування та ізоляції приміщення, клімату та кількості сонячного світла, що потрапляє всередину.
Регулювати температуру кондиціонера набагато зручніше та точніше. Це пов’язано з тим, що вони мають термостати, які дозволяють встановлювати певний мікроклімат для кімнати чи будинку. Кондіор буде циклічно вмикатися та вимикатися, щоб підтримувати його.
А вентилятори не змінюють температури повітря. У них є налаштування швидкості (низька, середня, висока), але не налаштування температури. Хоча вони можуть підтримувати комфортну прохолоду, але не забезпечують точний контроль температури як кондиціонер.
З погляду зручності кондиціонери практичніші — «налаштували та забули». З вентилятором доведеться повозитися, постійно налаштовуючи його положення, щоб відчути його вплив. Однак кондиціонери потрібно регулярно чистити та міняти фільтри. А це затратно та клопітно.
Список найкращих: ТОП 10 обігрівачів для квартири
Вентилятори створюють гул коштом руху своїх лопатей та роботи двигунів. Бюджетні моделі голосніші, дорогі — тихіше внаслідок удосконалених моторів та збалансованих лопатей | Типовий діапазон шуму становить від 35 до 70 децибелів (дБ). Однак пристрої високого класу або особливо «тихі» можуть видавати лише 10-20 дБ |
Кондиціонери шумлять через роботу своїх компресорів, вентиляторів та сили нагнітання повітря | Діапазон гудіння в межах 40-60 дБ для блоків, встановлених у приміщеннях. Найтихіші видають 20 дБ за низького налаштування. Блоки, розташовані за межами, працюють значно голосніше, але цей шум не проникає всередину будинку |
Вентилятори працюють, переміщуючи повітря, що потребує мало енергії. В середньому, можуть споживати від 10 до 100 Вт, залежно від розміру та швидкості. Це еквівалентно маленькій лампочці.
З іншого боку, кондиціонери споживають значно більше енергії, тому що вони охолоджують повітря, відводячи тепло, а для цього потрібно набагато більше енергії:
З точки зору енергоспоживання вентилятори набагато ефективніші та дешевші в експлуатації, ніж кондиціонери. Однак вони не можуть охолоджувати всю кімнату, а лише певну зону. Кондіори хоч і ненажерливі, їхні апетити не однакові. Якщо придивитися до моделей з високим коефіцієнтом сезонної енергоефективності (SEER) або до сертифікованих ENERGY STAR. У довгостроковій перспективі вони заощадять гроші через нижчі витрати на електроенергію. Хоча коштують дорого.
Детальне зіставлення: Тепла підлога — водяна чи електрична: порівняння за 9 критеріями
Вентилятори дешевші при купівлі та в експлуатації. Якщо обмежений бюджет або шукаєте економічний спосіб остудитись у невеликому приміщенні, це гідний вибір. Кондиціонер дає полегшення, охолоджуючи та осушуючи повітря на великих площах. Точний контроль температури підтримувати простіше, з вентилятором такого не вийде. До того ж фільтри кондіорів уловлюють забруднювальні речовини з повітря, покращуючи його у приміщенні.
Зрештою, рішення зводиться до особистих потреб та обставин. Ви також можете розглянути можливість використання комбінації обох, використовуючи кондиціонер в особливо спекотні дні та вентилятор в більш м’які дні, щоб збалансувати комфорт і енергоефективність.
І вентилятори, і кондиціонери оснащені додатковими функціями, які можуть підвищити їхню функціональність та зручність використання. Ось деякі приклади:
Звичайно ж, за зручність доведеться доплачувати, тому іноді необхідно зважити переваги цих функцій порівняно з їх вартістю.
Вентиляційні лопаті небезпечні, якщо не захищені кожухом або отвори між решітками занадто широкі, в них можна просунути пальці. Підлогові або баштові пристрої можна перекинути та травмуватися. Крім того, вентилятори накопичують пил та алергени, що може стати проблемою для алергіків, якщо їх не чистити.
Кондиціонери, якщо їх запустити, теж можуть накопичувати плісняву та бактерії, викликаючи проблеми з диханням. Старі пристрої, в яких використовуються певні типи холодоагентів, можуть завдати шкоди навколишньому середовищу у разі їх витоку. Віконні часто падають, якщо встановлені неправильно.
Читайте: 10 найкращих бойлерів на 100 літрів, які знижують витрати за комуналку
З погляду простоти установки вентилятори простіше і швидше встановити, ніж кондиціонери. Більшість вентиляторів можна використовувати прямо з коробки або потрібно мінімальне складання. Наприклад, потрібно буде прикріпити основу або зібрати лопаті для стельового девайса. Такий доведеться кріпити до розподільної стельової коробки й, можливо, проводки для перемикачів управління, але зазвичай це одноразова установка.
Кондиціонери встановлювати більш проблематично. Віконні блоки, хоч і прості, їх потрібно надійно фіксувати у віконному отворі. Мобільні кондіори необхідно розміщувати біля вікна, щоб витяжний шланг міг відводити гаряче повітря назовні.
Спліт і центральні системи вимагають професійної установки, оскільки вони включають складну проводку, роботу з холодоагентом і, у разі центральних систем, велику систему повітроводів.
Що стосується мобільності, більшість вентиляторів можна легко переміщати з кімнати до кімнати. Портативні кондиціонери спроєктовані так, щоб бути деякими мобільними, але необхідність відводити гаряче повітря через вікно обмежує їх розміщення. Крім того, вони важчі та громіздкіші, ніж вентилятори. Віконні кондиціонери не призначені для частого переміщення; після встановлення у вікно вони залишаються там на весь сезон. Спліт і центральні системи стаціонарні, їх не перемістиш.
Вентилятори дешевші за кондиціонери. Настільний або на підставці часто можна знайти за відносно низькою ціною, а безлопатеві пристрої або з розширеним функціоналом значно дорожче. Ціна на кондиціонери залежить від типу, потужності та ефективності пристрою, а також таких функцій, як дистанційне керування, програмовані налаштування або сумісність з розумним будинком.
Кондиціонери дорожчі за вентилятори через складність технологій та функціоналу. У кондиціонерах використовується набагато більше компонентів для охолодження повітря, включаючи компресори, конденсатори, випарники та холодоагенти. Вони також мають більш просунуті елементи управління, включаючи термостати та програмовані таймери. Вентилятори влаштовані найпростіше, оскільки працюють внаслідок переміщення повітря.
Щоб мати уявлення про точні та актуальні ціни, варто придивитися до пропозицій роздрібних продавців або онлайн-ринку. І обов’язково враховувати не лише первісну вартість пристрою, а й вартість установки та поточні витрати на експлуатацію.
Для загального розуміння: ТОП 7 теплових гармат
Вентилятори вимагають менше обслуговування, ніж кондиціонери. Періодичне очищення від пилу — це все, що потрібно. Вони не потребують спеціальної установки, за винятком стельових пристроїв. Їх можна використовувати прямо із коробки.
Кондиціонери можуть швидко знизити температуру в приміщенні, що робить їх ефективнішими у спеку. Більшість моделей можуть видаляти алергени з повітря та вловлювати пил, тому в кімнаті легше дихається. Багато девайсів працюють тихіше за вентилятори, їх ледь чутно.
Вентилятори не охолоджують повітря, вони лише імітують прохолоду. Цього може бути недостатньо, коли занадто спекотно. Якщо їх не чистити, можуть стати розсадником пилу, ганяючи та збираючи мікрочастинки по кімнаті. Агрегат притягує увагу і швидко втомлює. Іноді це може дратувати.
Кондиціонери споживають більше енергії, тому надходять значні суми у платіжках за електрику. Вони дорожчі за вентилятори й вимагають більшого обслуговування, що збільшує витрати. Вимагають професійної установки, не мобільні. Холодоагенти при неправильному поводженні можуть завдати шкоди навколишньому середовищу. Цвіль і бактерії, які утворилися в давно не митих деталях, можуть спричинити проблеми зі здоров’ям, оскільки циркулюють у повітрі.
Кожен із цих варіантів має свій набір компромісів. Вентилятор або кондиціонер — що краще — залежить від багатьох факторів, включаючи індивідуальні потреби в охолодженні, клімат, бюджет та особисті уподобання.
Вам сподобалася стаття?
1Топ - 10 новин
Останні новини
Гаджети — плюси та мінуси: 6 аспектів, за допомогою яких вони впливають на наше життя
Розмірковуємо про гаджети — це зручність чи залежність?
Перевірка справжності фенів і стайлерів Dyson — 5 порад, щоб не витратити гроші даремно
Викриваємо підробки: ваш Dyson — справжній чи ні?
Як перевірити Lego на оригінальність — 3 підказки не потрапити на підробку
Розберемо ключові відмінності оригінального Lego від підробки та дамо практичні поради щодо вибору.
ТОП 5 мережевих шурупокрутів для побутового та професійного використання
Без електроінструментів важко уявити будівельні чи ремонтні роботи. Наявність сучасного шурупокрута — це можливість швидко впоратися з шурупами та саморізами. Провідні виробники пропонують потужні, ергономічні та надійні моделі.
ТОП 10 телевізорів Samsung, які варто купити у 2025 році
В огляді 10 представників LED та QLED модифікацій, які мають на висоті якість зображення, звуку та ігрових режимів.
Що краще — епілятор або віск: проводимо паралелі за 4 пунктами
Заглибимося в особливості використання кожного методу, щоб оцінити ефективність і доцільність.
ТОП 10 телевізорів 4К — яку модель купити в 2025 році
Технології зробили крок вперед. Ними оснастили найкращі панелі з 4К, які сьогодні є на ринку.
ТОП 10 телевізорів 65 дюймів — найкращі моделі престижних брендів
Телевізор з діагоналлю 65” буде доречний у вітальні або просторій спальні. Його розміри дозволяють насолоджуватися якісним контентом. Розбираємось з продукцією ТОПових виробників, вибираємо найкраще.
Електробритва Philips — яку вибрати з 5 серій виробника
Бренду Philips більше ніж 100 років. За час існування компанія кілька разів змінювала сферу діяльності. Виробництво електробритв — один з важливих напрямків, починаючи з 1930-х років минулого століття. Читайте про лінійки продукції, на які ділиться асортимент у наші дні.
Рейтинг електробритв Philips з 10 моделей
Бритви Philips асоціюються з високою якістю продукції. Однак різноманітність моделей може ввести у ступор навіть досвідченого покупця. Читайте вибірку з 10 електробритв, де представлені всі серії виробника: від преміальної до бюджетної.
Немає коментарів