Зміст статті
У бездзеркальній фотокамері (БЗК) не використовується механічне дзеркало для відображення світла від об’єктива в оптичний видошукач. Замість нього, промінь проходить на цифровий сенсор. Знятий кадр можна подивитися на РК-екрані або через електронний видошукач перш ніж видалити або залишити. Така суть у питанні, чим відрізняється дзеркальний фотоапарат від бездзеркального.
Бездзеркальна камера — це цифрова фотокамера для тих, хто хоче й любить експериментувати з об’єктивами, кому камери смартфона не достатньо, щоб реалізувати свої задуми за допомогою мобільного знімання. Саме бездзеркалки більшою мірою пропонує ринок для аматорів і професіоналів. А все тому, що дзеркальних моделей, вартих уваги, все менше і менше. Відомі бренди згортають випуск не рентабельних пристроїв. Дзеркало служило перехідником між плівковою і цифровою епохою. Воно поступово зживає себе.
Що означає бездзеркальна камера — розглянемо на прикладі низки переваг на користь цього девайса. БЗК компактніші, легші, з удосконаленим автофокусом і фільмуванням відео порівняно з більшістю флагманських дзеркалок. Завдяки тому, що відпала необхідність підіймати дзеркало при кожному знімку. У бездзеркалок швидкість серійного фільмування на порядок вища, ніж у камер протилежного типу. Оскільки ніщо не клацає, як це відбувається при піднятті й опусканні, бездзеркальні камери працюють тихо. А це жирний плюс, якщо знімання, наприклад, у церкві або потрібно закарбувати маленьку дитину, дику тварину, птаха…
БЗК оснащені вдосконаленим системним автофокусуванням. Вони використовують фазову або контрастну детекцію прямо на сенсорі. Тому навіть при поганому освітленні наведення різкості відбувається швидше і точніше, ніж у дзеркалок. У них більше можливостей, включно з роздільною здатністю 4K і високою швидкістю кадрів. А все тому, що з сенсора прямий доступ до картинки.
Електронний видошукач дає можливість бачити зображення таким, яким воно буде після фільмування, з урахуванням усіх налаштувань експозиції. Це суттєво спрощує фотографування. У видошукачі можна відображати гістограму в реальному часі, отримати інформацію про налаштування експозиції, залучити різні стилі зображення.
Багато моделей сумісні з об’єктивами через адаптери, тому їх можна використовувати від різних виробників. І навіть працювати зі старими, ручними. Крім того, в них передбачена вбудована стабілізація картинки, поліпшені режими автофокусування (наприклад, відстеження очей у реальному часі), і розширені можливості знімання при поганому освітленні. Що стосується відео, є лог-профілі для постпродакшену, зовнішній запис через HDMI без стиснення і можливість використання зовнішніх мікрофонів і навушників, що неоціненно для відеографів.
Пізнавальна стаття: ТОП 10 смартфонів із потужною батареєю
Цифровий сенсор захоплює світло і перетворює його на електронні сигнали, створюючи цифрове зображення при кожному натисканні на кнопку спуску затвора. Відображена картинка показується на дисплеї камери або через електронний видошукач.
У бездзеркалок різні сенсори: повнокадрові, APS-C, Micro Four Thirds, Micro 4/3 та інші. Їхній розмір впливає на різкість і продуктивність камери, коли не достатньо сонця. Наприклад, у SONY Alpha a7 III 24,2 мегапікселя, у CANON EOS M50 Mark II 24, 2 Mpix (вони оснащені Bluetooth, з пилозахистом, без батарейок). Потужні процесори покращують зображення, зменшують шум і якісно знімають рухомі об’єкти в HDR, при панорамному зніманні та в розширеному динамічному діапазоні.
Оскільки в таких камерах зображення від сенсора проєктується у видошукач, користувач бачить точну картинку, яку сфотографував. На відміну від оптичного видошукача дзеркальної камери, тут відображається знімок з урахуванням усіх поточних налаштувань експозиції. Фотографу простіше оцінити те, що він відзняв.
Більшість бездзеркалок із вбудованою стабілізацією зображення на сенсорі. Вона зменшує розмиття через тремтіння камери. Фокусується на об’єкті за мить ока, при чому, точніше нікуди. Контрастне виявлення націлює сенсори навіть у темряві. Таким чином можна відстежувати рухомі об’єкти, обличчя та очі.
Багато пристроїв знімають у 4K і навіть 6K, пропонуючи при цьому високу частоту кадрів. Це дає змогу робити плавні відеозаписи, які підходять для професійного кінознімання і для разючого контенту для соцмереж. Для поліпшеної постобробки та градації кольору камери пропонують запис у плоских профілях кольору (Log) або використання S-Log, V-Log та інших подібних режимів.
Таким чином можна максимально розширити динамічний діапазон відео і бути гнучкішим під час корекції кольору в поствиробництві. Також доступні — зебра (для контролю експозиції), фокус-пікінг (для візуальної допомоги в ручному фокусуванні), і стабілізація зображення, що може бути оптичною та електронною.
Роз’єми для підключення зовнішніх мікрофонів і навушників значно підвищують якість аудіо для відео, оскільки можна регулювати звучання. Завдяки тому, що можна виводити запис на зовнішні рекордери без стиснення через HDMI, на моніторах транслюється якісне зображення, що не менш важливо під час знімання.
Аналізуємо: Що краще — кондиціонер чи вентилятор: 11 факторів, які можна зіставити
Різниця між дзеркальними та бездзеркальними камерами в конструкції та принципі роботи. У дзеркалок використовується оптичний видошукач, який працює внаслідок відбиття світла від дзеркала на матовий екран, а потім через призму (або систему лінз) на око фотографа. Під час фільмування дзеркало підіймається, щоб світло потрапляло на матрицю. БЗК не оснащені оптичним видошукачем і дзеркалами. Зображення формується з матриці й транслюється на електронному видошукачі або РК-екрані. Внаслідок спрощеної конструкції камера менш громіздка.
Дзеркальні пристрої істотно більші та важчі. Системи автофокусу у них швидкі й точні при використанні через оптичний видошукач, завдяки фазовому детектуванню. У бездзеркалок контрастне або гібридне детектування фази на матриці для автофокусування. Коштом цього у них чудова точність і швидкість автофокусування під час фільмування в режимі відео «тут і зараз». Або при використанні електронного видошукача.
Що стосується автономності, у дзеркальних моделей, порівняно з БЗК, вона більша, оскільки оптичний видошукач не потребує енергії. У опонента потрібно постійно живити електронний видошукач або РК-екран. У дзеркальних апаратів швидкість серійного знімання обмежена швидкістю підйому дзеркала і механічного затвора. У бездзеркальних камер нема потреби в переміщенні дзеркала, багато з них з електронним затвором.
Пам’ять у бездзеркальних і дзеркальних фотоапаратів залежить від використовуваних карт пам’яті, а не від вбудованої пам’яті самого пристрою. У більшості моделей вона відсутня або її обсяг настільки малий, що не використовується для зберігання знімків. Замість неї фотографи використовують знімні карти пам’яті: SD, SDHC, SDXC, CF, CFast і XQD. Обсяг пам’яті на цих картах може варіюватися від кількох гігабайтів до 1 ТБ і більше. Таким чином вдається зберігати відео та тисячі фото високої роздільної здатності. Деякі моделі фотоапаратів підтримують дві карти пам’яті одночасно. Це хороша можливість збільшити обсяг пам’яті для резервного копіювання або роздільного зберігання фото і відео файлів.
Якщо детально про відмінності, вимальовується неоднозначна картина.
На замітку: ТОП 5 телевізорів LG — огляд ключових характеристик
Ми вже знаємо, що в дзеркальних фотоапаратах фазове детектування. Ця технологія пускає в дію автофокусний сенсор, який вловлює світло через відбиття від дзеркала. При цьому світловий потік ділиться на дві частини й спрямовується на сенсори. Система аналізує ці два зображення, і на основі різниці визначає, наскільки та в якому напрямку потрібно перемістити об’єктив для фокусування. Шляхом цього пристрій швидко і точно фокусується, особливо при хорошому освітленні.
А ось контрастний автофокус у бездзеркалок аналізує зображення, отримане матрицею, на граничну контрастність, щоб фокусуватися найкращим чином. Цей спосіб найточніший, але уповільнений. Особливо, якщо фільмування при поганому освітленні або в об’єкта невелика контрастність. У деяких моделях передбачений гібридний автофокус, який поєднує в собі методи контрасту і фазового детектування. Він працює швидше і точніше в будь-яких умовах.
У таблиці схарактеризовано ці два автофокуси:
У дзеркальних камерах | У бездзеркальних камерах |
Точність під час роботи з об’єктами, що швидко рухаються | Точність завдяки аналізу зображення відразу з матриці |
Залежність від дзеркала для направлення світла на автофокусні сенсори | Бездоганна робота при поганому освітленні в моделях з гібридним автофокусом |
Немає механічних обмежень, пов’язаних із підйомом дзеркала. Ця особливість дає змогу використовувати автофокус під час знімання відео або в режимі безперервного серійного знімання |
Розрізняють два типи: оптична та електронна (цифрова) стабілізація. Є також стабілізація, реалізована на матриці камери.
Оптична працює на рівні об’єктива або сенсора. Вона пом’якшує вібрації камери, переміщаючи оптичні елементи або матрицю. Може використовуватися в дзеркальних і в бездзеркальних камерах. У перших часто стабілізує для кожної конкретної фокусної відстані. У других може бути в об’єктивах і на матриці. Якщо на матриці, працює з будь-яким підключеним об’єктивом, зокрема старим або спеціалізованим.
Електронна (цифрова) — з’являється під час обробки зображення ПЗ камери. Під час фільмування вона аналізує рух і цифровим чином коригує розмиття. Цей метод може використовуватися в поєднанні з оптичною стабілізацією для поліпшення результату, але часто злегка краде кадр через необхідність обрізки зображення для стабілізації. Електронна стабілізація частіше ефективніша під час знімання відео. Вона може компенсувати ширший спектр вібрацій, ніж під час фотографування.
Габарити апаратів можуть відрізнятися залежно від бренду, моделі та функціональності. Наприклад, ті ж професійні БЗК можуть бути такими ж важкими й об’ємистими, як і дзеркальні моделі. Особливо коли вони оснащені великими та світлосильними об’єктивами.
Дзеркальні пристрої громіздкі. Їх ширина, залежно від моделі, коливається від 130 до 150 мм, висота від 100 мм до 120 мм, а глибина (без урахування об’єктива) від 60 мм до 80 мм. Важать від 400 до 850 грамів і навіть більше, якщо не брати до уваги об’єктив.
Бездзеркальні апарати помітно легші завдяки тому, що немає дзеркального механізму. Завширшки вони від 100 до 130 мм, заввишки від 60 до 90 мм і завглибшки від 30 до 50 мм. За вагою — від 250 до 500 грамів без об’єктива.
У дзеркалок оптичний видошукач. Його особливості криються в чотирьох аспектах:
У бездзеркалок електронний видошукач теж відрізняється за чотирма критеріями:
Багато фотографів вважають за краще знімати об’єкти, що швидко рухаються, на дзеркальну камеру через їхній миттєвий відгук і чудове автофокусування через оптичний видошукач. Бездзеркальні ідеальні для повсякденного фотографування, тому що легкі, компактні та з можливістю попереднього перегляду налаштувань.
Варто знати: Який генератор кращий: синхронний чи асинхронний — порівняння за 9 пунктами
Потрібно визначитися для себе: брати БЗК через те, що вона компактніша і легша порівняно з дзеркалкою; або ігнорувати габарити на користь кращого захоплення й управління.
Висока роздільна здатність архіважлива для друку великих форматів або для фільмування з поліпшеною деталізацією. Також звертають увагу на продуктивність за слабкого освітлення, динамічний діапазон і передачу кольору.
У бездзеркальних моделей вдосконалене системне автофокусування з розпізнаванням облич і очей. Це неоціненно при портретному зніманні. Варто придивитися до швидкості й точності автофокусу, а також до кількості точок фокусування.
Вибирають з електронним або без нього. Перший варіант кращий, тому що дає можливість бачити зображення в реальному часі, включно зі змінами експозиції та інших параметрів.
Перевіряють підтримку роздільної здатності (4K або Full HD), швидкість кадрів, можливості автофокусу під час фільмування та наявність входу для мікрофона.
Важливо упевнитися, що обрана система підходить для об’єктивів і аксесуарів, які відповідають вашим потребам у зніманні.
Це необхідно зробити, оскільки бездзеркальні апарати через електронний видошукач та екран споживають більше енергії, ніж дзеркальні.
А саме — наскільки зручно тримати камеру, яке розташування провідних елементів, чи все влаштовує в меню і налаштуваннях.
Як бачите, з бездзеркальним фотоапаратом цілком можна розкрити свій творчий потенціал. Не камера робить знімок, а фотограф. Тож варто обрати такий інструмент, який надихає бачити світ по-особливому та фіксувати його красу собі в задоволення.
В тему: Яка матриця фотоапарата краща: 3 технології та 5 актуальних типорозмірів
Вам сподобалася стаття?
Топ - 10 новин
Останні новини
Електробритва Philips — яку вибрати з 5 серій виробника
Бренду Philips більше ніж 100 років. За час існування компанія кілька разів змінювала сферу діяльності. Виробництво електробритв — один з важливих напрямків, починаючи з 1930-х років минулого століття. Читайте про лінійки продукції, на які ділиться асортимент у наші дні.
Рейтинг електробритв Philips з 10 моделей
Бритви Philips асоціюються з високою якістю продукції. Однак різноманітність моделей може ввести у ступор навіть досвідченого покупця. Читайте вибірку з 10 електробритв, де представлені всі серії виробника: від преміальної до бюджетної.
ТОП 8 прасок із парогенератором — характеристики, переваги та недоліки
Стаття для тих, хто цінує свій час і якість прасування.
Рейтинг недорогих прасок — аналіз 10 моделей, які добре продаються
В огляді тільки найкращі моделі з надійності та функціоналу. Якщо шукаєте праску, яка добре справляється з прасуванням і не б'є по гаманцю, цей огляд для вас.
Який фотоапарат краще купити фотографу-початківцю — 6 критеріїв вибору
Оптимально, коли технічні можливості камери на одному рівні з навичками користувача. Занадто складну техніку брати новачкові не варто. Функціонал бюджетних моделей теж дозволяє робити знімки виняткової якості, при цьому не доводиться занадто витрачатися при покупці.
Як скинути пароль Windows 11 або замінити на новий — 6 варіантів
Зникнення пароля — не вирок операційній системі. Існує кілька методів оминути авторизацію. Із завданням можна впоратися, навіть якщо немає відповідей на контрольні запитання та контактів для отримання коду безпеки.
ТОП 10 електричних варильних панелей — огляд та поради щодо вибору
Допоможемо розібратися в різноманітності пропозицій та вибрати оптимальне рішення для своєї кухні.
Олива з молібденом — плюси та мінуси, 6 аргументів «за» і «проти» застосування
Його розглядають як спосіб поліпшити роботу двигуна і продовжити термін коштом антифрикційної добавки. Розберемося, як саме молібден впливає на мотор, які дає переваги та таїть недоліки.
Як перевірити кросівки Адідас на оригінальність — 5 порад
Варто прочитати, щоб не потрапляти на виверти шахраїв.
ТОП 9 телефонів до 10000 грн — чи виправдовують вони свою вартість
Економлячи на вартості, чи не втрачаємо в продуктивності? Тут огляд 9 моделей.
Немає коментарів